Hlas je tvoje osobní značka


Vážně? Říkáte si, zda je to možné? Jenže – je to tak. Jen si představte, jak už od malička každý čerstvě narozený drobeček velmi dobře pozná, když je v jeho blízkosti máma a mluví na něj. Často mnohem častěji, než ji skutečně rozezná od cizích tváří vizuálně.

Hlas bereme tak nějak samozřejmě. Zatímco s děťátkem oslavujeme jeho malé i větší fyzické pokroky – zvedání hlavičky, pasení koníků, lezení a první objevy, u prvních hlasových krůčků se příliš nezastavujeme. Co je zajímavého na brblání, pískání a kvílení, že? Zvláště jsou-li to hlásky vysoké.

Pravda, zapomněla bych na oslavu prvního vyřčeného slůvka spojeného s napětím, co to bude? Máma, táta nebo něco peprného a netradičního? Zde se oslava koná.

Jenže světe div se, každé naše slovíčko, které na toho malého tvorečka vypustíte z úst, a každý tón jeho tělo vnímá a dokonce i jeho hlasivky. Ty se vlněním, zvukem, tóny, které naše ucho vnímá a přenáší do hlavy, rozechvívá. Tělo, každá buňka, si zapisuje potřebnou informaci.Každá maličkost jako je cucání prstů, kousání, prskání, vřískání, radostné vískání, brblání, vrnění svou činností rozpohybuje mluvní aparát uvnitř těla a připravuje se na budoucí výkon a lidskou řeč.

Jak? Například takto:

  • cucání prstů = procvičuje malé svaly kolem rtů, lícní svaly, aktivuje jazyk
  • špulení rtů a minipusinky = procvičuje rty a svaly úst, obličeje
  • brblání = aktivuje svaly kolem rtů, svaly na lících, pracuje s dechem
  • ječení, vřískání = uvolňuje čelisti, při otevření zejména v místě, kde jsou spojené („tkanička“), aktivuje obličejové svalstvo
  • žvýkání = procvičuje a protahuje obličejové svalstvo, čelisti, aktivizuje jazyk
  • foukání z bublifuku = procvičuje dech, trénuje výdechový proud, aktivuje svaly kolem úst, na tvářích, podporuje soustředění, aktivuje jazyk, koordinuje akci ruka – ústa
  • mluvení v různých výškách = ladí se hlasivky, podvědomě dochází k tréninku hlasového rozsahu, koordinaci dechu a mluveného slova
  • smích = aktivuje bránici, uvolňuje tělo, produkuje endorfiny atd.
  • ….. a ještě by toho bylo hodně.

Zkoušíte to? Taky jsem to dělala a dělám a zapisuji si, co všechno se přitom děje. Je to legrace, když to zkoumáme s dětmi. Nebojí se a jsou to opravdoví vědátoři.

Co je na tom pozoruhodné, že všechny tyto aktivity, všechna cvičení jsou nám dána automaticky.

Dětské hrátky s hlasem jsou vylaďováním si a přípravou osobního mluvního aparátu, včetně těla, k pozdějšímu formování řeči a vědomé práci s hlasem.

A teď to hlavní. Kolik z nás své děti všude možně okřikuje?

Nemyslím to okřikování a usměrňování dětí, když začínají bořit prostory, v nichž se právě nacházejí. Myslím okřikování a vyžadování ticha už u malých batolat – umlčení jídlem, dudlíkem, výzvou k tichu a klidu v zájmu klidu našeho. Bohužel však často na úkor přirozeného rozvoje hlasu.

Vždyť jedině, když budeme mít od malička prostor se svobodně vyjadřovat, budou-li mít děti prostor otestovat svůj mluvní aparát a najít si svůj vlastní hlas, budou později sebevědomými lidmi, tvořivými bytostmi. Nebudou se bát vyjadřovat své nápady a názory, mluvit před a s cizími lidmi, budou přirozeně tvořiví. Nebudou stát někde tiše v koutku, u zdi nebo sedět a mlčet skryti v davu.

Budou znát svůj hlas. Budou si budovat svoji OSOBNÍ ZNAČKU.


Komentáře

Oblíbené příspěvky